NCV4266-2CST33T3G
DigiKey Part Number
488-NCV4266-2CST33T3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV4266-2CST33T3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV4266-2CST33T3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV4266-2CST33T3G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-223 (TO-261)
EDA/CAD Models
NCV4266-2CST33T3G Models
Category
Current - Supply (Max)
4 mA
Mfr
PSRR
68dB (100Hz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max)
45V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V