NSV1C300ET4G
DigiKey Part Number
NSV1C300ET4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSV1C300ET4GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSV1C300ET4GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSV1C300ET4G
Description
TRANS PNP 100V 3A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 100 V 3 A 100MHz 2.1 W Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSV1C300ET4G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 1A, 2V
Mfr
Power - Max
2.1 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
3 A
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Supplier Device Package
DPAK
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 300mA, 3A