NTMT064N65S3H
DigiKey Part Number
488-NTMT064N65S3HTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTMT064N65S3HCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTMT064N65S3HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMT064N65S3H
Description
MOSFET N-CH 650V 40A 4TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 40A (Tc) 260W (Tc) Surface Mount 4-TDFN (8x8)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 3.9mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
82 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3745 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
260W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
4-TDFN (8x8)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
64mOhm @ 20A, 10V