NTMYS029N08LHTWG
DigiKey Part Number
488-NTMYS029N08LHTWGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTMYS029N08LHTWGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTMYS029N08LHTWGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMYS029N08LHTWG
Description
T8 80V LL LFPAK
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 7A (Ta), 22A (Tc) 3.5W (Ta), 33W (Tc) Surface Mount LFPAK4 (5x6)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 20µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
431 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.5W (Ta), 33W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK4 (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
29mOhm @ 5A, 10V