NTMYS029N08LHTWG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NTMYS029N08LHTWG |
Description | T8 80V LL LFPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 43 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 80 V 7A (Ta), 22A (Tc) 3.5W (Ta), 33W (Tc) Surface Mount LFPAK4 (5x6) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 20µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 431 pF @ 40 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 3.5W (Ta), 33W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package LFPAK4 (5x6) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 29mOhm @ 5A, 10V |