NVMFD027N10MCLT1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NVMFD027N10MCLT1G |
Description | MOSFET 2N-CH 100V 7.4A 8DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 43 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 100V 7.4A (Ta), 28A (Tc) 3.1W (Ta), 46W (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6) Dual Flag (SO8FL-Dual) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11nC @ 10V |
Manufacturer onsemi | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 720pF @ 50V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power - Max 3.1W (Ta), 46W (Tc) |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Grade Automotive |
Configuration 2 N-Channel (Dual) | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.4A (Ta), 28A (Tc) | Package / Case 8-PowerTDFN |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 7A, 10V | Supplier Device Package 8-DFN (5x6) Dual Flag (SO8FL-Dual) |
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 38µA | Base Product Number |