NVMFWD027N10MCLT1G
DigiKey Part Number
488-NVMFWD027N10MCLT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NVMFWD027N10MCLT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NVMFWD027N10MCLT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVMFWD027N10MCLT1G
Description
DUAL N-CHANNEL POWER MOSFET100 V
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 100V 7.4A (Ta), 28A (Tc) 3.1W (Ta), 46W (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6) Dual Flag (SO8FL-Dual)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11nC @ 10V
Manufacturer
onsemi
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
720pF @ 50V
Digi-Reel®
Power - Max
3.1W (Ta), 46W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
7.4A (Ta), 28A (Tc)
Package / Case
8-PowerTDFN
Rds On (Max) @ Id, Vgs
26mOhm @ 7A, 10V
Supplier Device Package
8-DFN (5x6) Dual Flag (SO8FL-Dual)
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 38µA