NVMTS1D6N10MCTXG
DigiKey Part Number
488-NVMTS1D6N10MCTXGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NVMTS1D6N10MCTXGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NVMTS1D6N10MCTXGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVMTS1D6N10MCTXG
Description
PTNG 100V SINGLE NCH PQFN8X8 STD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 36A (Ta), 273A (Tc) 5W (Ta), 291W (Tc) Surface Mount 8-DFNW (8.3x8.4)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
106 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7630 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
5W (Ta), 291W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
8-DFNW (8.3x8.4)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 90A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 650µA