NXH004P120M3F2PTNG
Enabling Future DCFC with onsemi’s EliteSiC Power Modules
NXH004P120M3F2PTNG
DigiKey Part Number
5556-NXH004P120M3F2PTNG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXH004P120M3F2PTNG
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 338A 36PIM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 338A (Tj) 1100W (Tj) Chassis Mount 36-PIM (56.7x62.8)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.4V @ 120mA
Manufacturer
onsemi
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
876nC @ 20V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16410pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
1100W (Tj)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
338A (Tj)
Supplier Device Package
36-PIM (56.7x62.8)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.5mOhm @ 200A, 18V