OA180AP-11-1WB_view2
OA180AP-11-1WB_view3
OA180AP-11-1WB
DigiKey Part Number
1053-1049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA180AP-11-1WB
Description
FAN AXIAL 180X89MM 115VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 180mm L x 180mm H Ball 409.0 CFM (11.45m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA180AP-11-1WB Models
Category
Noise
62.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
70.0W
Series
RPM
3175 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 180mm L x 180mm H
Weight
4 lbs (1.8 kg)
Width
89.00mm
Voltage Range
100 ~ 120VAC
Air Flow
409.0 CFM (11.45m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.840 in H2O (209.2 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C