OD172SAP-12HBXC
DigiKey Part Number
1053-1176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-12HBXC
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 277.0 CFM (7.76m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
62.0dB
Packaging
Box
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
3.5A
Width
50.80mm
Voltage Range
9 ~ 14VDC
Air Flow
277.0 CFM (7.76m³/min)
Static Pressure
1.140 in H2O (284.0 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C