OD172SAP-12HHB
DigiKey Part Number
1053-1836-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-12HHB
Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 290.0 CFM (8.12m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD172SAP-12HHB Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
56.0dB
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
2.90A
Width
51.00mm
Voltage Range
8 ~ 14VDC
Air Flow
290.0 CFM (8.12m³/min)
Static Pressure
0.930 in H2O (231.7 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C