OD172SAP-24HBIP69K
DigiKey Part Number
1053-OD172SAP-24HBIP69K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-24HBIP69K
Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 235.0 CFM (6.58m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD172SAP-24HBIP69K Models
Category
Noise
52.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
24 W
Packaging
Box
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.970A
Air Flow
235.0 CFM (6.58m³/min)
Static Pressure
0.790 in H2O (196.8 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 35°C