OD254AP-24MTB
DigiKey Part Number
1053-1487-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD254AP-24MTB
Description
FAN AXIAL 254X89MM 24VDC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 254mm Dia Ball 690.0 CFM (19.32m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
47.0dB
Mfr
Power (Watts)
24 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Current Rating (Amps)
0.970A
Width
89.00mm
Voltage Range
16 ~ 27VDC
Air Flow
690.0 CFM (19.32m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.580 in H2O (144.5 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C