OD254AP-48HB10A
DigiKey Part Number
1053-1844-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD254AP-48HB10A
Description
FAN AXIAL 254X89MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Round - 254mm Dia Ball 850.0 CFM (23.80m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
64.0dB
Mfr
Power (Watts)
62 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Current Rating (Amps)
1.30A
Width
89.00mm
Voltage Range
24 ~ 53VDC
Air Flow
850.0 CFM (23.80m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.830 in H2O (206.7 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C