OD5015-12HB
DigiKey Part Number
1053-1660-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD5015-12HB
Description
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 50mm L x 50mm H Ball 2 Wire Leads
Category
Bearing Type
Ball
Mfr
Fan Type
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Bulk
Approval Agency
cURus, TUV
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
0.090A
Voltage - Rated
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Material - Blade
Width
15.00mm