OD8038-12HBIP69K
DigiKey Part Number
1053-OD8038-12HBIP69K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8038-12HBIP69K
Description
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 71.0 CFM (1.99m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8038-12HBIP69K Models
Category
Noise
49.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
7.2 W
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.600A
Air Flow
71.0 CFM (1.99m³/min)
Static Pressure
0.580 in H2O (144.5 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C