WAF150-24S24W
DigiKey Part Number
4457-WAF150-24S24W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAF150-24S24W
Description
DC/DC CONVERTER 24V 151W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 6.3A 36V Input
Category
Power (Watts)
151W
Manufacturer
P-DUKE Technology
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
3.86" L x 2.56" W x 0.67" H (98.0mm x 65.0mm x 17.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Number of Outputs
1
Standard Number
50155; 60950-1
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
6.3A