JW2ASN-B-DC12V
JW2ASN-B-DC12V
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
JW2ASN-B-DC12V
DigiKey Part Number
255-3675-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW2ASN-B-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
5 A
Contact Material
Silver Alloy
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, UR, VDE
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Relay Type
Coil Current
44 mA
Coil Resistance
270 Ohms