10SVPC68M
DigiKey Part Number
P16443TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16443CT-ND - Cut Tape (CT)
P16443DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10SVPC68M
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 10V SMD
Detailed Description
68 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
10SVPC68M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
98.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.97 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
68 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C