EEE-HD1E330AP
DigiKey Part Number
PCE4958TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4958CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4958DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HD1E330AP
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HD1E330AP Models
Ripple Current @ Low Frequency
55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
93.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
4 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C