EEH-ZC1K330V
DigiKey Part Number
10-EEH-ZC1K330VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZC1K330VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZC1K330VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZC1K330V
Description
CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 80V SMD
Detailed Description
33 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 36mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-ZC1K330V Models
Category
Series
Features
Anti-Vibration
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
136 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.36 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C