EEH-ZT1J470P
DigiKey Part Number
10-EEH-ZT1J470PTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZT1J470PCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZT1J470PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZT1J470P
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 63V SMD
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 32mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-ZT1J470P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
360 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
32mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C