Image for ERJ-B1AG271U is not available
ERJ-B1AG271U
DigiKey Part Number
10-ERJ-B1AG271UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-B1AG271U
Description
RES 270 OHM 2% 1W 2010 WIDE
Detailed Description
270 Ohms ±2% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)