ERZ-V07D390
DigiKey Part Number
P7294-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V07D390
Description
VARISTOR 39V 500A DISC 8.5MM
Detailed Description
39 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 8.5mm
EDA/CAD Models
ERZ-V07D390 Models
Varistor Voltage (Max)
43 V
Current - Surge
500 A
Series
Energy
2.4J
Capacitance @ Frequency
1600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
Disc 8.5mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V