ERZ-V10D241
DigiKey Part Number
P7207-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V10D241
Description
VARISTOR 240V 3.5KA DISC 11.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 11.5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V10D241 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
42J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
380 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 11.5mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V