PSAC12R-060-R-CR1
DigiKey Part Number
993-1386-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAC12R-060-R-CR1
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Size / Dimension
2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
AS/NZS, cULus, IEC
Voltage - Output
6V
Standard Number
Current - Output (Max)
2A
Power (Watts)
12 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)