LWB60-24-12
DigiKey Part Number
W263-ND
Manufacturer
Polytron
Manufacturer Product Number
LWB60-24-12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 2.5A, 2.5A 9V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
2.5A, 2.5A
Mfr
Power (Watts)
60 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
91%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)