42M048C2U | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 403-1010-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 42M048C2U |
Description | STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Unipolar Stepper Motor Permanent Magnet Frame Size 48.0 Step 230 mA 12VDC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Torque - Holding (oz-in / mNm) 9.4 / 66.2 |
Mfr | Size / Dimension Round - 1.650" Dia (42.00mm) |
Series | Diameter - Shaft 0.118" (3.00mm) |
Packaging Bulk | Length - Shaft and Bearing 0.450" (11.43mm) |
Part Status Active | Mounting Hole Spacing 1.950" (49.48mm) |
Type Permanent Magnet | Termination Style Wire Leads |
Coil Type Unipolar | Operating Temperature -20°C ~ 70°C |
Voltage - Rated 12VDC | Coil Resistance 52.4 Ohms |
Current Rating (Amps) 230 mA | Features Round Shaft |
Steps per Revolution 48.0 | Rotor Inertia 12.5gcm² |
Step Angle 7.5° | Weight 0.319 lb (144.7 g) |
Accuracy ±6.66% | Base Product Number |