CX0603MRX5R6BB224
DigiKey Part Number
311-1248-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1248-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1248-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX0603MRX5R6BB224
Description
CAP PASSTHRU 0.22UF 20% 10V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Feed Through Capacitor 10V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX0603MRX5R6BB224 Models
Category
Voltage - Rated
10V
Manufacturer
Pulse Electronics
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Temperature Coefficient
X5R
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
0.22 µF
Height (Max)
0.030" (0.75mm)
Tolerance
±20%