CX1206MKX7R6BB474
DigiKey Part Number
311-1251-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1251-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1251-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX1206MKX7R6BB474
Description
CAP PASSTHRU 0.47UF 20% 10V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Feed Through Capacitor 10V 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX1206MKX7R6BB474 Models
Category
Voltage - Rated
10V
Manufacturer
Pulse Electronics
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
X7R
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Capacitance
0.47 µF
Height (Max)
0.055" (1.40mm)
Tolerance
±20%