P1170.142NLT
DigiKey Part Number
553-P1170.142NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1170.142NLT
Description
FIXED IND 1.4UH 11A 4.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.4 µH Shielded Wirewound Inductor 11 A 4.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P1170.142NLT Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
4.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
13A