FDA2-25489QBLT4F
DigiKey Part Number
Q875-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDA2-25489QBLT4F
Description
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Round - 254mm Dia Ball 440.0 CFM (12.32m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
52.0dB(A)
Manufacturer
Qualtek
Power (Watts)
32.00W
Series
RPM
1650 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Weight
6 lbs (2.7 kg)
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
0.140A
Air Flow
440.0 CFM (12.32m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.307 in H2O (76.5 Pa)
Material - Blade
Steel
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C