FDD1-17251CBLW32
DigiKey Part Number
Q884-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDD1-17251CBLW32
Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H Ball 255.0 CFM (7.14m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
56.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
22.6 W
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight
2.3 lbs (1 kg)
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
1.88A
Air Flow
255.0 CFM (7.14m³/min)
Static Pressure
0.736 in H2O (183.3 Pa)
Material - Blade
Plastic
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C