QS1700SCM8
DigiKey Part Number
5403-QS1700SCM8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS1700SCM8
Description
1700v 8AMP SiC Mosfet
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 8A 88W Through Hole PG-TO247-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 10mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16 nC @ 1200 V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
142 pF @ 1000 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
88W
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 2A, 20V