AS-8.000-20-SMD-TR
DigiKey Part Number
2151-AS-8.000-20-SMD-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2151-AS-8.000-20-SMD-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2151-AS-8.000-20-SMD-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS-8.000-20-SMD-TR
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±30ppm Crystal 20pF 60 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
8 MHz
Size / Dimension
0.472" L x 0.189" W (12.00mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Frequency Tolerance
±30ppm