RAC05-3.3SK
DigiKey Part Number
945-3116-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05-3.3SK
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 1.515A 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC05-3.3SK Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Recom Power
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
76%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
5-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.65" H (25.4mm x 25.4mm x 16.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
3.3V
Load Regulation
±1%
Current - Output (Max)
1.515A
Weight
0.044 lb (19.96 g)
Power (Watts)
5 W