RAC15-15DA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 81
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 2 Output 15V 500mA, 500mA 90 ~ 264 VAC Input
Navigating the Complexities of AC/DC Designs and Specifications
RAC15-15DA
DigiKey Part Number
945-1085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC15-15DA
Description
AC/DC CONVERTER 15V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC15-15DA Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
SCP
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
77%
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
8-DIP Module, 6 Leads
Number of Outputs
2
Size / Dimension
2.91" L x 2.13" W x 0.88" H (74.0mm x 54.0mm x 22.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
500mA, 500mA
Load Regulation
±3%
Power (Watts)
15 W