RACM65-48S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 41
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Navigating the Complexities of AC/DC Designs and Specifications
Medical-grade DC/DC & AC/DC Converters
RACM65-48S
DigiKey Part Number
RACM65-48S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM65-48S
Description
AC/DC CONVERTER 48V 65W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RACM65-48S Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.60" L x 2.38" W x 1.31" H (91.4mm x 60.5mm x 33.3mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
1.36 A