RPA50S-4805SW/P
DigiKey Part Number
945-3066-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA50S-4805SW/P
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 10A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPA50S-4805SW/P Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Mfr
Power (Watts)
50 W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 54°C
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.8mm x 9.3mm)