NP20P04SLG-E1-AY
DigiKey Part Number
559-NP20P04SLG-E1-AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
559-NP20P04SLG-E1-AYCT-ND - Cut Tape (CT)
559-NP20P04SLG-E1-AYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP20P04SLG-E1-AY
Description
MOSFET P-CH 40V 20A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 20A (Tc) 1.2W (Ta), 38W (Tc) Surface Mount TO-252 (MP-3ZK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NP20P04SLG-E1-AY Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1650 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.2W (Ta), 38W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-252 (MP-3ZK)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
25mOhm @ 10A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA