RJK4002DPD-00#J2
DigiKey Part Number
559-RJK4002DPD-00#J2TR-ND - Tape & Reel (TR)
559-RJK4002DPD-00#J2CT-ND - Cut Tape (CT)
559-RJK4002DPD-00#J2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RJK4002DPD-00#J2
Description
MOSFET N-CH 400V 3A MP3A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 400 V 3A (Ta) 30W (Tc) Surface Mount MP-3A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RJK4002DPD-00#J2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
165 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
400 V
Supplier Device Package
MP-3A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.9Ohm @ 1.5A, 10V