RT9078-28GJ5
DigiKey Part Number
1028-RT9078-28GJ5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1028-RT9078-28GJ5CT-ND - Cut Tape (CT)
1028-RT9078-28GJ5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9078-28GJ5
Description
IC REG LIN 2.8V 300MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 300mA