MSR3-0R01F1
DigiKey Part Number
696-1640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSR3-0R01F1
Description
RES 0.01 OHM 1% 3W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Radial Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSR3-0R01F1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.598" L x 0.067" W (15.20mm x 1.70mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.000" (25.40mm)