SM-RVT70HSMNWN00
DigiKey Part Number
5436-SM-RVT70HSMNWN00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-RVT70HSMNWN00
Description
7.0" MIPI DSI, HB, IPS, NO METAL
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) I2C, MIPI, UART, USB 7" (177.80mm) 1024 x 600
Category
Viewing Area
156.90mm W x 89.63mm H
Manufacturer
Riverdi
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
1024 x 600
Part Status
Active
Interface
I2C, MIPI, UART, USB
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
7" (177.80mm)
Dot Pitch
0.15mm W x 0.14mm H