BZX79C12
DigiKey Part Number
2156-BZX79C12-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
BZX79C12
Description
DIODE ZENER 12V 500MW DO204AH
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW