BZX85C5V1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 38 528
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 58 473
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Microchip Technology
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 5.1 V 1 W ±6% Through Hole DO-41
BZX85C5V1
DigiKey Part Number
BZX85C5V1FS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85C5V1
Description
DIODE ZENER 5.1V 1W DO41
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
DO-41
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms