NCP694D33HT1G
DigiKey Part Number
2156-NCP694D33HT1G-488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP694D33HT1G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT89-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-89-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Packaging
Bulk
PSRR
70dB (1kHz)
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 1A (Typ)