REG1117A-2.5 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | REG1117A-2.5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | REG1117A-2.5 |
Description | IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT-223-4 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-4 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | REG1117A-2.5 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 10 mA |
Packaging Tube | PSRR 62dB (120Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Input (Max) 15V | Supplier Device Package SOT-223-4 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 1.55V @ 1A |