BA178M24FP-E2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BA178M24FP-E2 |
Description | IC REG LINEAR 24V 500MA TO252 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-252 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 4.5 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 6 mA |
Part Status Obsolete | PSRR 55dB (120Hz) |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Input (Max) 33V | Supplier Device Package TO-252 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 24V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 2V @ 500mA (Typ) |